Budowa domu

Powszechna opinia wśród osób, które rozpoczynają budowę domu jest taka, że można koszt budowy zamknąć w 2000 zł /m2. Wielu inwestorów, którzy mieli do wyboru 50m mieszkanie od dewelopera, a 100 metrowy dom w tej samej cenie, szybko podejmowali decyzję o budowie domu. Kredyt w banku, pozwolenia i budowa domu rusza. Problem w tym, że te koszty były realne dekadę temu. Rok 2019 przyniósł znaczne wzrosty cen materiałów budowlanych oraz robocizny i kolejne lata były naznaczone dalszymi wzrostami. Niestety, niektórzy inwestorzy tego nie odzwierciedlili w swoich kosztorysach. Betoniarka kręci się żwawo do momentu, w którym tłuste niegdyś konto z kasą zaczyna przypominać wyschnięte źródełko. Niektórym źródełko wysycha już przy stanie surowym zamknięty.

Według Muratora cena budowy domu w średnim standardzie w 2021 to 5-6 tys. zł /m2 powierzchni użytkowej. Więc jak to się ma do wspomnianych 2000 zł? Rzeczywistość pokazuje, że inwestorzy zazwyczaj boleśnie się przekonują, że koszt jest bliższy 5 a nie 2 tysiącom za m2. Póki co, na podstawie danych inwestorów korzystających z Indloo, średni koszt budowy domu oscyluje wokół 2850 zł/m2. Widać, że większość inwestorów żyje realiami sprzed kilku lat. Na pewno są tacy, którym uda się wybudować dom, mieszcząc się w założonym budżecie ale większość inwestorów budowy nie ukończy w założonych kosztach. Im większy dom, tym większy jest budżet w przeliczeniu na m2.

Średnia wielkość budujących się domów to 135m2. Oznacza to, że na realizację swoich marzeń o średniej wielkości domu będziemy musieli przeznaczyć 670 – 810 tysięcy złotych. Ta kwota przeraża, ale spokojnie – aż tyle nie musi być!

Oszczędności przy budowie domu

Sposoby na oszczędności zaczynają się już na etapie wyboru projektu, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Pompując powierzchnię pomieszczeń, ta sama pompa będzie szybko wysysać środki z konta. Rezygnując z 2 m2 w 4 sypialniach potencjalne oszczędności to 40 – 50 tysięcy.

Warto również większą uwagę skupić na elementach budowy domu, które są największe.

Budowa domu i wskaźniki finansowe, na które warto patrzyć

Oszczędności na etapie 0 mogą nie przynieść tak dużych, wymiernych korzyści jak oszczędności na późniejszych etapach, w które lokowane są znacznie większe koszty. Nie oznacza to jednak, że rozrzutność na krótkich lub małych etapach jest uzasadniona. Jeżeli znajdziemy 2% oszczędności w etapie, które szacunkowy koszt to 10 000 zł to super, ale jeszcze lepiej, jeżeli znajdziemy 2% oszczędności w etapie którego wartość to 250 000 zł.

Oszczędności warto szukać zarówno w materiałach i robociźnie. Oczywiście, wszystko jest kwestią wyważenia i nie warto szukać drastycznych oszczędności, bo one na pewno odbiją się na jakości. Trzeba być racjonalnym i szukać wykonawców i usługodawców z racjonalnymi cenami swoich produktów oraz usług.

Niektóre elementy, które warto wziąć pod uwagę przy szukaniu oszczędności:

 1. Wielkość pomieszczeń
 2. Bryła budynku
 3. Konstrukcja dachu
 4. Ilość kominów
 5. Balkony
 6. Technologia metariałów
 7. Ceny wykonawców / specjalistów oraz samych materiałów

Budowa domu z Indloo

Wielu niepotrzebnych wydatków można uniknąć uważnie kontrolując wydatki. Łatwo powiedzieć, gorzej wykonać, prawda? Jeżeli ma się odpowiednie narzędzia, to jest łatwo. Indloo to aplikacja, która pomaga w zapanowaniu nad wydatkami i budżetem budowlanym.

Wystarczy dostęp do Internetu i gotowe. Po zarejestrowaniu konta na my.indloo.com, zaczynasz panować nad finansami, a to wszystko dzięki:

 • rejestrowaniu i klasyfikowaniu kosztów w ramach prowadzonej inwestycji
 • ustaleniu zakresu prac wraz z budżetowaniem każdego elementu
 • wyszukiwanie kosztów z wykorzystaniem zdefiniowanych filtrów
 • analizowanie wydatków na głównym panelu, który prezentuje kluczowe wskaźniki finansowe.